Mole concept & Volumetric calc.


Question 1. Exactly 0.350 grams of divalent metal carbonate, RCO3 were dissolved completely in 100cm3 of 0.10M hydrochloric acid (HCl) solution. The excess acid required 20.0cm3 of 0.15M sodium hydroxide (NaOH) solution for complete neutralization. Find the relative molecular mass of the metal carbonate. Identify metal R.
Suggested Answers

i. RCO3 + 2HCl → RCl2 + H2 + CO2 ..equation (i)
0.35g  100cm3
       0.1mol/dm3

The excess acid:
ii. HCl + NaOH → NaCl + H2 ......... equation (ii)
       20cm3
       0.15mol/dm3

 From acid-base mole ratio:
	   Va = MbVbna
	         Manb
	Va = 0.15mol/dm3 x 20cm3 x 1	 
		 0.1mol/dm3 x 1
	Va = 30cm3
Therefore, the acid reacted with RCO3 can be obtained as follows: 100cm3 - 30cm3 = 70cm3
Number of moles of acid reacted
0.1mol →1000cm3
 ? mol → 70cm3
 = 0.007mol of HCl 
From the equation (i)
1 mole of RCO3 → 2 moles of HCl
? moles of RCO3 → 0.007 moles of HCl
 
 This gives:
 = 0.0035 moles of RCO3

Number of moles =mass of the substance 
                   molar mass 
Therefore, 
Molar mass of RCO3 = mass of RCO3
                     number of moles of RCO3                        
                 = 0.35g	
                  0.0035mol		
               = 100g/mol  
				 
To identify the element R
RCO3 = 100g/mol
(R + 12 + 16 X 3)g/mol = 100g/mol
R + 60 = 100
R = 100 - 60
R = 40
The relative atomic mass of the element R is 40.
The element R therefore is calcium

Ref:Volumetric analysis and Mole calculations

Question 2. A gaseous hydrocarbon X contains 20% hydrogen by mass. 7.5g of X occupy 5.6dm3 at S.T.P.
  1. Calculate
    1. the empirical formula of X.
    2. the molar mass of X.
    3. the molecular formula of X.
  2. (b) write
    1. the name of the hydrocarbon.
    2. the structural formula of X.
  3. Suggested answers

    Elements C H
    Percentage composition 80 20
    Relative atomic mass 12 1
    % composition divide by R.A.M 80/12 = 6.67 20/1 = 20
    Divide by smallest number 6.67/6.67= 1 20/6.67 =3
    Whole number ratios 1 3
    The empirical formula is CH3
    Case 1:   In terms of volume of a gas; Number of moles = volume of a gas 
                        molar volume
        
                         = 5.6dm3
                           22.4dm3/mol
                         = 0.25mol
    Case 2: In terms of mass of a gas;  
      Number of moles = mass of the gas
                          molar mass
                          
    The molar mass of the gas is not known
                          
    Therefore;
    Number of moles = 7.5g
                      xg/mol
     Because both are the ways of expressing the number of moles of the same gas:
     therefore,
     
        7.5g = 0.25mol
        xg/mol
     
        =7.5/0.25
        =30
     Molecular formula =(Empirical formula)n
        
        where:
        
    relative molecular mass of empirical formula ( CH3 )= 12 + (1x3) = 15
     
     the value of n can be obtained by using this relation:   
         n = Mr of the compound
             Mr of the empirical formula
        n = 30
            15
         n = 2
              
    To get molecular formula we insert the value of n to (CH3)2
    The molecular formula is C3H6
    iii. The name of this compound is propene.
       

    Ref: empirical formula and molecular formula, Mole calculations and Organic chemistry

    Question 3. 20cm3 of sodium hydroxide solution contain 8.0g/dm3 were required for complete neutralization 0f 0.18g of a dibasic acid. Calculate the relative molecular mass of the acid.
        

    Data given

    Volume of the NaOH solution = 20cm3 Concentration of NaOH soln = 8.0g/dm3 Mass of dibasic acid reacted = 0.18g Relative molecular mass of dibasic acid = ?

    Solution

    Molar mass of NaOH = 23 + 16 + 1 = 40g/mol Molarity of NaOH = concentration (g/dm3) molar mass = 8.0g/dm3 40g/mol = 0.2mol/dm3 But only 20cm3 of the solution reacted Number of moles of NaOH reacted = ? from molarity = number of moles volume (dm3) number of moles = molarity x volume (dm3) = 0.2mol/dm3 x 0.02dm3 = 0.004mol Balanced chemical equation for the reaction: 2NaOH + H2X → Na2X + 2H2O From the equation: 2mol of NaOH → 1mol of H2X 0.004mol of NaOH → ? mol of H2X = 0.004mol x 1mol 2mol = 0.002mol These are moles of dibasic acid required to react with NaOH from number of moles = mass molar mass therefore: molar mass = mass number of moles = 0.18g 0.002mol = 90g/mol Therefore, the relative molecular mass of dibasic acid is 90.
    Question 4. A doctor prescribed antacid tablets made from magnesium hydroxide to a student who was suffering from excess stomach acid:
    1. Why did the doctor prescribe the antacid tablets?
    2. Write the balanced chemical equation that took place in the student's stomach after taking the tablets.
    3. If the normal acid content in the stomach is 160.00millimolar and the stomach secrets 0.50litres of gastric juice in a day, calculate the mass of the tablets to be given to the student if the gastric juice had 210.00millimolar hydrochloric acid.
    4. If each tablet of an antacid weighs 145mg of magnesium hydroxide, how many tablets will the student be given?
    5. If a dose requires 1 tablet per every 12 hours, how many days should the student take to finish the full dose?

    Solution ✍

    1. The doctor prescribed antacid tablets to neutralize excess acid and relieve the student's discomfort caused by excess acid. 
      This works because stomach acid is hydrochloric acid and magnesium hydroxide is base, when the student takes the antacid tablets, the magnesium hydroxide reacts with the excess hydrochloric acid in neutralization reaction and thereby relieving the suffering.
    2.  Mg(OH)2 + 2HCl → MgCl2 + 2H2O
    3.    Calculate the moles of excess HCl
      Patient's acid concentration = 210.00millimolar = 0.2100mol/dm3 Normal acid concentration = 160.00millimolar = 0.1600mol/dm3 Volume of gastric juice = 0.50L Excess acid concentration = 0.2100mol/dm3 - 0.1600mol/dm3 = 0.05mol/dm3 (ii)Number of moles of excess HCl acid = molarity x volume = 0.05mol/dm3 x 0.5dm3 = 0.025mol The number of moles of Mg(OH)2 required to neutralize this acid: Mg(OH)2 + 2HCl → MgCl2 + 2H2O From the equation: 1mol of Mg(OH)2 → 2mol of HCl ? mol of Mg(OH)2 → 0.025mol of HCl number of moles of Mg(OH)2 = 0.0125mol (iii) The mass of Mg(OH)2 molar mass of Mg(OH)2 = 58g/mol from number of moles= mass of the substance molar mass mass = number of moles x molar mass = 0.0125mol x 58g/mol = 0.725g
    4.  1 tablet = 0.145g
       ? tablets = 0.725g
      
      = 5 tablets 
    5. (1 tablet = 12hours → for 1 day =24hours = 2tablets)
      
          2 tablets = 1 day 
          5 tables = ? days?
           2.5days

    Ref:Volumetric analysis and Mole calculations

    Question 5. An acid solution was prepared by dissolving 767cm3 of hydrogen chloride gas in water at STP to make 250cm3 of solution. Only 18cm3 of this solution were enough to neutralize 25cm3 containing 9.864g of the compound YHCO3 per litre of solution. Find:
    (i) the relative atomic massof metal Y
    (ii) Suggest the name of the element Y.

        
    

    Suggested solution

    Number of moles of HCl = Volume of the gas molar volume at STP = 767cm3 22400cm3/mol = 0.034mol Molarity of HCl = number of moles volume of soln(dm3) = 0.034mol 0.25dm3 = 0.136mol/dm3 Therefore molarity of acid, Ma is 0.136mol/dm3 Let us calculate the molarity of base: Data given Volume of acid (Va) = 18cm3 volume of base (Vb) = 25cm3 Balanced chemical equation: HCl(aq) + YHCO3(aq) → YCl(aq) + H2O(l) + CO2(g) na = 1 nb =1 From acid-base mole ratio: MaVa = na MbVb = nb Mb =MaVanb Vbna = 0.136mol/dm3 x 18cm3 x 1 25cm3 x 1 = 0.0979mol/dm3 From molarity = concentration(g/dm3) molar mass Molar mass = concentration(g/dm3) molarity = 9.864g/dm3 0.0979mol/dm3 = 100.76g/mol YHCO3 = 100.76g/mol Y + 1 + 12 + (16 x 3)g/mol = 100.76g/mol Y + 61 = 100.8 Y = 100.8 - 61 Y = 39.8 (ii) The metal Y might be potassium.